صرفه جویی در برق و وسایل برقی جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۸۷ 17:38

.

صرفه­جویی در برق و وسایل برقی

 

همه­ی ما با شنیدن صرفه­جویی در مصرف برق، به یاد خاموش کردن لامپهای اضافی و تعویض آنها با لامپهای کم­مصرف می­افتیم. ولی اگر احتمالاً مطالب زیر را تا به حال نخوانده­اید، حالا بخوانید:

 

1- تلویزیونهای معمولی، در صورتی که خاموش باشند، ولی با کلید روی بدنه خاموش نشده باشند، در حدود 8 وات و حتی بیشتر مصرف برق دارند.

2- مونیتورهای معمولی نیز در صورت خاموشی، در صورتی که با کلید روی بدنه خاموش نشده باشند، در حدود 8 وات مصرف دارند.

(حال اگر هر دو مورد بالا را با کلید روی بدنه­هایشان خاموش کنیم، این مقدار به یک وات کاهش می­یابد، نه صفر!)

3-ویدئوها، رادیوها و پخش­کننده­های موسیقی نیز مانند وسایل بالا هستند و معمولاً بین 5 تا 10 وات مصرف برق، در حالت خاموش متصل به برق دارند.

4- کامپیوتر، بدون در نظر گرفتن وسایل جانبی مانند مونیتور و... زمانی که خاموش است، ولی به برق وصل است، ممکن است که مصرفی نداشته باشد، ولی نوسانات احتمالی برق به قطعات درون آن حتی در زمان خاموش بودن، می تواند آسیب برساند.

5- شارژرهای موبایل بین 2 تا 5 وات مصرف برق دارند، حتی زمانی که موبایل را شارژ نمی­کنند.

6- وسایل الکتریکی، مانند پنکه، اتو و... اگرچه در حالت خاموش ممکن است که مصرفی نداشته باشند، ولی به خاطر نوسانات احتمالی برق ممکن است که آسیب ببینند.

 

البته مصرف برق 8 وات یک مونیتور، 8 وات یک تلویزیون، 5 وات یک شارژر و 5 وات یک رادیو می شود 28 وات، یعنی کمتر از یک لامپ مهتابی معمولی 40 وات!

ولی این 28 وات اگر در تمام روز در حال مصرف شدن باشد، باعث می­شود که مبلغی ناخواسته، بر قبضمان اضافه گردد. (آش نخورده و دهن سوخته!)

از طرف دیگر، به برق وصل بودن وسایل خاموش و بدون استفاده، باعث کوتاه شدن طول عمر آنها می­شود و تا حد زیادی از عمر مفید آنها می­کاهد.

پس عزیزان:

اگر می­خواهید که همزمان با یک تیر دو نشان بزنید، لطفاً وسایل برقی را زمانی که احتیاج ندارید، از برق جدا کنید تا علاوه بر افزودن بر طول عمر آنها، بتوانید صرفه­جویی قابل ملاحظه­ای هم در هزینه­ها و هم در انرژی با ارزش برق داشته باشید.

********************************************************************

دوستان گرامی،سلام فرارسیدن ماه رمضان مبارک باد. طاعات و عبادات شما در این ماه مبارک قبول درگاه پروردگار مهربان  باشد، انشا الله.

مطلبی را که خواندید، فرزندم برای ترانه های کودکان نوشته بود .این روزها با خاموشی برق و مشکلات ناشی از این خاموشیها  روبرو هستیم  و همین امر باعث می شود که قدر برق ،این انرژی مفید و مهم را بیشتر بدانیم و بیشتر به ارزش آن پی ببریم.صرفه جویی در مصرف برق را به فرزندانتان نیز بیاموزید.متشکرم.

نوشته شده توسط مهری طهماسبی دهکردی  | لینک ثابت |